עם התפתחות עולם הדפוס נוצר צורך בסטנדרט קבוע לצבעים. כולנו מכירים את הצבעים כחול, ירוק, אדום, צהוב וכו׳. אך האמת שעולם הצבעים הוא הרבה יותר מורכב ולא כל אדום הוא אותו אדום ולא כל אפור הוא אותו האפור. חברות המזמינות שירותי דפוס בוחרות את הצבעים שלהן אך הן מעוניינות בעתיד להשתמש באותם הצבעים. צבעי ההדפס יכולים להיות חלק מהמיתוג של החברה ולכן חשוב לחברה להשתמש בדיוק באותם הצבעים בכל פעם, גם אם היא מחליפה בית דפוס. עולם העסקים המודרני כולל חברות ענק הפועלות במדינות שונות ולא אחת הן מדפיסות את אותן אריזות הקרטון או חומרי הפרסום במדינות שונות ובבתי דפוס שונים. לכן ברור שהן חייבות להבטיח שהצבעים יהיו בדיוק אותו הדבר.

מענה לבעיה זו נותנת חברת פנטון אשר יצרה את סטנדרט הצבעים של פנטון ושיטת התאמת הצבעים שלה הפכה לדבר מוכר בעולם העיצוב והדפוס. החברה הוקמה בשנות השישים והתעסקה בכרטיסי צבע לעולם הקוסמטיקה, אך תוך זמן קצר פיתחה את שיטת ההתאמה הידועה בתור מניפת הצבעים של פנטון. המניפה כוללת צבעים רבים בגוונים שונים ומאפשרת למעצבים ובתי דפוס לבחור את הצבעים בהתאמה מרבית. מניפת הצבעים של פנטון הפכה במהרה לדבר מוכר ומקובל בעולם הדפוס.

במניפת הצבעים של פנטון, לכל צבע יש קוד ייחודי המהווה סטנדרט קבוע. כאשר חברה מזמינה שירותי דפוס היא יכולה להשתמש באותם הקודים וכך להבטיח שהדפוס יהיה בדיוק בצבע שהיא רוצה, כפי שהדפיסו בעבר או כפי שהדפיסו בבתי דפוס אחרים.

על צבעי פנטון והדפסות פרוצס

בתי דפוס רבים עובדים עם הדפסות פרוצס, מושג שבה מהמילה process, כלומר תהליך. בשיטת הדפסה זו עובדים עם 4 לוחות המשמשות כגלופות להדפסה. הלוחות עושים שימוש ב 4 צבעים בסיסיים אשר משילובים ניתן להדפיס גוונים שונים. ארבעת הצבעים הם כחול, אדום, צהוב ושחור. בעזרת שילובים שונים של הצבעים ניתן להדפיס בגוונים שונים. מניפת הצבעים של פנטון בעצם נותנת לנו את ה״מתכון״ המאפשר לנו לדעת כיצד לשלב את הצבעים על מנת להגיע להתאמה עם הגוון אשר מופיע במניפת הצבעים של פנטון. צורת עבודה זו מייעלת את הדיוק בעבודות ההדפסה ומבטיחה את התוצאות הרצויות. שיטת הפרוצס יכולה להשיג תוצאות טובות אך אין ביכולתה להפיק את כל הגוונים של צבעי פנטון ולעתים יש צורך בהדפסה דיגיטלית על מנת להגיע לגוונים מסוימים.

חשוב לדעת שלמרות שפנטון מציעה סטנדרט אחיד לצבעים עדייו יכול להיות שוני בין מה שאתם רואים על מניפת הצבעים לבין תוצאות ההדפסה. ההבדלים יכולים לנבוע מסוג הדף עליו מדפיסים וגורמים אחרים. חלק מהעבודה והאחריות של בית הדפוס היא לבדוק את הדברים הללו על מנת לספק לכם את התוצאה הרצויה. גם מניפת הצבעים עצמה דוהה עם הזמן ולכן חברת פנטון מדפיסה מניפות חדשות ועדכניות מידי שנה. מניפת הצבעים של פנטון היא פשוט כלי חובה אצל כל מעצב ואצל כל בית דפוס. את הסטנדרט של צבעי פנטון תוכלו למצוא גם בתכנות המחשב המשמשות לעיצוב גרפי אך לא בתכנות קוד פתוח מכיוון שמניפת הצבעים של פנטון מוגנת בזכויות יוצרים.

לסיכום, הסטדנרט של פנטון עורר מהפכה בתחום וענה במדויק על הצרכים המסחריים של עולם העסקים. כל חברה שואפת שהמוצרים שלה יראו אותו הדבר וזה חלק מהמיתוג של המוצר. צבעי פנטון מאפשרים לחברות לייצר במוקדים שונים ולהזמין עבודות מחברות שונות תוך כדי דיבור באותה השפה – שפת הצבעים של פנטון.

  לקבלת הצעת מחיר