אנחנו נמצאים בעידן שבו הכל כל כך ממוחשב ואוטומטי, עד שלפעמים נדמה שלא צריך יותר להדפיס שום דבר: רוצה לעבור על המצגת שהוקרנה אתמול בישיבה? נשלח לך אותה במייל ותוכל לקרוא אותה במחשב שלך. טבלאות נתוני מכירות מן החודש האחרון? אפשר להוריד אותה מענן המידע ולעיין בה באמצעות הסמארטפון. שמעת על ספר מוצלח שמתחשק לך לקרוא בסוף השבוע? בעוד כמה דקות הוא יחכה לך על הטאבלט…

טכנולוגיה בשירות הדפוס

מצד שני, דווקא בתקופה בה לכאורה פוחת הצורך ברכישת נייר או דיו למדפסת, בתי הדפוס עסוקים יותר מתמיד. זאת משום שהעידן הדיגיטלי המקוון לא רק מקל על העברת קבצים ממקום למקום (באמצעות מייל, וואטסאפ או העלאה לענן), הוא גם הופך את הפקתם של מוצרי דפוס להרבה יותר פשוטים ונוחים. אם בעבר הפקת דפוס הצריכה הכנת גלופות מיוחדות והתקנתן על גבי מכונות הדפסה, הרי שהיום ניתן להדפיס כל דבר באופן דיגיטלי, ממש כמו במדפסת ביתית בבית.

זאת ועוד: אם בעבר נפלה טעות בגלופה כלשהי, כגון שגיאת כתיב שהצריכה תיקון, בדרך כלל היה צורך להחליף את כל הגלופה – מה שהיה כרוך בהשקעה נוספת של כסף וזמן. היום כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס למחשב ולתקן את השגיאה בתוך שניות וללא צורך בהשקעה נוספת של כסף. כך, אם בעבר הפקת דפוס הייתה יקרה וסבוכה כל כך עד שהיא נחשבה כדאית רק עבור בתי עסק גדולים ורק בכמויות גדולות מאוד של הדפסות, הרי שהיום כל אחד יכול להדפיס כל דבר ובכל כמות.

אפשר לעשות את הרוב גם לבד

כאמור, הפקת דפוס הייתה בעבר עניין יקר וארוך, אולם כיום לא רק ההדפסה עצמה הפכה לפשוטה יותר, אלא גם ההכנה לדפוס. כל תהליך הכתיבה, העיצוב והעריכה, שבעבר היה נחלתם הכמעט בלעדית של אנשי מקצוע בתוך בית הדפוס, ניתן כיום לביצוע גם על ידי הלקוחות עצמם.

למעשה, כיום אפילו לא צריך להגיע באופן פיזי אל בית הדפוס על מנת להשתמש בשירותיו: אפשר להכין את כל החומרים מראש, בבית, ליצור קשר עם בית הדפוס באמצעות האינטרנט, לשלוח קבצים בדואר האלקטרוני ולקבל את תוצרי ההדפסה בדואר או עם שליח.

לנצח נייר?

קיימים לא מעט מוצרי דפוס קלאסיים שגם בעוד שנים רבות לא ייעלמו מן העולם, כגון הזמנות לחתונה או כרטיסי ביקור עסקיים. זאת משום שהיום, כמו גם בעבר וכנראה גם בעתיד, חשיבותם טמונה דווקא בהיותם מודפסים, והם לא נתפסים חשובים באותה מידה כאשר הם מועברים באופן דיגיטלי.

במילים אחרות, על אף התחזיות הפסימיות באשר לעתיד הדפוס בעידן הדיגיטלי המקוון, נראה שענף הדפוס מצליח להחזיק מעמד ואף לפרוח. כן, אפשר לשלוח כמעט כל דבר במייל או בוואטסאפ, אבל את הדברים החשובים באמת –בהחלט אפשר גם להדפיס.

Call Now Button לקבלת הצעת מחיר