חלומות גדולים ותסכולים עזים, התלבטויות, הפסקות באמצע הדרך, משברים דרמטיים מהולים בתקוות, והקלה עצומה המלווה בשמחה מרוממת – כשהוא סוף סוף נולד: הספר, במיוחד ספר טוב, הוא תוצר של מאמץ אדיר, המצריך שפע של מוטיבציה, אומץ, משמעת, זמן, מחקר – וכל זה רק כדי להשלים את השלב הראשון – הכתיבה. אך מהרגע שהכתיבה מסתיימת, מתחיל תהליך חדש אשר מטרתו – להעניק לספר את המראה הסופי. התחנה האחרונה במסע המרתק הזה היא הדפוס, וכאן על כותב הספר להחליט באיזו כריכה “הבייבי” שלו ייצא אל אוויר העולם.

מדוע להדפיס ספר בכריכה קשה?

מיומני מסע ועד לעבודות שורשים, ממדריכים מקצועיים ועד לספרי קריאה – לכל ספר, ללא קשר לז’אנר בו נכתב ולזהות המקצועית של המחבר, מגיע לזכות ביחס רציני, מעמיק ומעריך. הדפסת ספרים בכריכה קשה נועדה בדיוק לכך; לגרום לקוראים פוטנציאליים לרכוש כבוד לספר שבידיהם עוד לפני שהחלו לדפדף בו.  עצם העובדה שעלות הכריכה הקשה גבוהה יותר וזמן הפקתה ארוך יותר מסוגי הכריכה האחרים, מעידה על איכות הספר ועל היחס המתחשב והאוהב של היוצר ליצירתו ולקוראיו העתידיים. כאשר יגיע הספר לביתו של הקורא – סביר שהבעלים החדש ישמור עליו בקפידה; לא ישפכו עליו קפה, לא יקשקשו עליו בעט ולא יקמטו או יקפלו את דפיו.

ספרים בכריכה קשה הם טרנד אל זמני – גם בעידן הדיגיטלי הם עדיין נחשבים לסמל סטטוס אולטימטיבי. כריכה קשה הופכת כל ספר למרשים, אסתטי ויוקרתי, אך עבור הדפסת ספרים אישיים בכריכה קשה יש גם מטרה פרקטית חשובה: עטיפה קשיחה מעניקה לספר חיים ארוכים מאוד, ויש אומרים (בטיפול נכון) – חיי נצח. הכריכה הקשה מגנה על הספר מהלחות שבאוויר, מנזקי הזמן, מזג האוויר והשימוש התדיר. ומה עוד חשוב? כל חובב קריאה יודע: ספרים בכריכה קשה יותר נוחים (ונעימים) לקרוא.

איך בנוי ספר בכריכה קשה?

מהו ספר בכריכה קשה? על פניו, התשובה מובנת מעליה – זהו ספר אשר דפי הכריכה שלו עשויים מקרטון קשיח שאינו מתקפל. ואמנם, לספרים בעלי כריכה קשה ישנם מאפיינים נוספים: הדפים מחוברים בקבוצות (גיליונות דפוס), שמקופלות ותפורות יחד בגב הספר, באמצעות חוטי תפירה. את קו התפר ניתן לראות כאשר פותחים ספר באמצע הגיליון. בספר כבד במיוחד מחברים דפים בגיליון על ידי תפירה בחוט תיל. ניתן גם לחבר את הדפים בגיליון באמצעות ההדבקה, אולם השיטה הזאת נחשבת לפחות איכותית ואמינה ונפוצה הרבה יותר בספרים עם כריכה רכה.

את דפי הכריכה מייצרים, כפי שצוין קודם, מקרטון, לרוב בעובי בין 2-3 מילימטר, והוא משמש כבסיס הכריכה, עליו “מתלבשת” העטיפה – החלק הזה של הספר שגלוי לעין כאשר הספר סגור. העטיפה בנויה מ – 3 חלקים: הצד הקדמי, הצד האחורי והגב. לרוב, העטיפה עשויה מנייר עם כיסוי למינציה (או סוג כיסוי מגן אחר) עליו מודפסים פרטי הספר. חומרים נוספים המשמשים לעיתים לעטיפת הספר בכריכה קשה הינם בד או עור, המודבקים אל בסיס הכריכה.

עיצוב ספר תמונות

Call Now Button לקבלת הצעת מחיר